W piątek 22 października uczniowie kl. II-III udali się na pieszą wycieczkę do Ojcowa. Podczas bezpośredniej obserwacji i doświadczenia zdobywali wiedzę i uczyli się szacunku do przyrody. Zwiedzali ekspozycję przyrodniczą OPN jak również oglądali ruiny zamku. Wracając do szkoły zbierali kolorowe liście, z których wykonali piękne bukiety do kącika przyrody. Pobyt w leśnej szkole był okazją do łączenia edukacji z aktywnością na świeżym powietrzu.
Przygody kropelki
- W mijającym tygodniu przedszkolaki poznały wartość wody w życiu człowieka, jak kropelka krąży w przyrodzie. Rozmawialiśmy o konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych. Przeprowadziliśmy eksperyment "Kolorowa woda", do którego wykorzystaliśmy (kapustę pekińską, wodę, krepinę kolorową). Przedszkolaki przez tydzień obserwowały czy rośliny piją wodę i czy są jakieś zmiany na liściach. Na koniec omówiliśmy wynik eksperymentu. Przedszkolaki zapoznały się z kolorami widniejącymi na globusie, co oznaczają, jakiego koloru jest najwięcej a jakiego najmniej. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne związane z tematem tygodnia. W tygodniu obchodziliśmy Dzień Listonosza oraz Poczty Polskiej. Zapoznały się z rolą listonosza, oraz zapoznały się z drogą listu wysłanego do najbliższych. W tej tematyce przedszkolaki wykonały prace plastyczne, zadania, rebusy oraz kolorowanki.
Wycieczka w Pieniny
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Kalinowskiej wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Pieniny.
Celem wycieczki jest poznanie piękna Ziemi Pienińskiej oraz jej głównych zabytków i atrakcji turystycznych.
Realizacja zadania jest możliwa dzięki udziałowi w projekcie „Odkrywamy Małopolskę” realizowanym przy wsparciu Województwa Małopolskiego.”
36
Co z czego otrzymujemy
- W minionym tygodniu przedszkolaki dowiedziały się jak produkowane jest szkło, cukier, mleko, wełna oraz chleb. Poznały różne rodzaje ziarna, pieczywa oraz zapoznały się z etapami powstawania chleba. Dzieci wspólnie połączyły produkty, przygotowały ciasto i włożyły do wypiekacza a następnie oczekiwaliśmy na świeży, pachnący chleb. Po upieczeniu wspólnie degustowaliśmy pysznego, chrupiącego chleba. Radości nie było końca, chlebek został zjedzony do ostatniego okruszka. Tym sposobem uczciliśmy Światowy Dzień Chleba przypadający na 16 października.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14 października 2021r. obchodziliśmy w szkole podwójną uroczystość Ślubowanie Pierwszoklasistów oraz Dzień Edukacji Narodowej. Ślubowanie przebiegło w miłej atmosferze, w gronie rodziców i zaproszonych gości. Nasi pierwszoklasiści zaprezentowali niemałe umiejętności: były piosenki, wiersze, a także układ taneczny. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor . Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i upominki od swoich rodziców. Również uczniowie klasy ósmej nie zapomnieli o nowych uczniach i wręczyli im drobne upominki. Po Ślubowaniu pierwszoklasiści uczcili swoje święto słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
W drugiej części naszego spotkania Pani Dyrektor przywitała wszystkich przybyłych gości oraz złożyła życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Część artystyczną dedykowaną nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły zaprezentowali uczniowie klasy 2 i 3 oraz uczniowie koła teatralnego.
Wszystkim uczestnikom naszej akademii bardzo dziękujemy za przybycie.
15
Wycieczka do Krakowa
13 października 2021 r. po dwóch godzinach zajęć w szkole o godzinie dziesiątej uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w drogę.. Około godziny 11 dotarliśmy do Krakowa i tuż po 11.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród Doświadczeń w Krakowie to niezwykłe miejsce. Pierwsza w Polsce plenerowa wystawa edukacyjna nawiązuje do idei ogrodu sensorycznego, stworzonego w latach dwudziestych XX wieku przez niemieckiego uczonego Hugo Kukelhausa. Ma przybliżyć zwiedzającym istotę zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie. W Ogrodzie przygotowanych jest około 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. To miejsce gdzie zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników. W Ogrodzie każdy może odkryć, że jest cząstką natury i podlega jej prawom. Harmonia ruchu wahadła, piękno barw, wibracja dźwięków poprzez bezpośrednie doświadczanie skłaniają do refleksji i samodzielnych poszukiwań.Pobyt w ogrodzie bardzo podobał się uczniom.
11
Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
"Kto soki pije, ten długo żyje!"Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków przez dzieci. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców , później już pozostało wrzucenie ich do wyciskarki i sok gotowy. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce , w dodatku zrobione własnoręcznie...Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy !
2
Idzie jesień... do zwierząt
- W minionym tygodniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt leśnych oraz ich sposobów przygotowywania się do zimy. Dzieci dowiedziały się które zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, zasypiają, a które z nich odlatują, czym się żywią i gdzie zimują. Przedszkolaki wykonały piękne indywidualne prace plastyczne oraz wspólną makietę lasu. W piątek obchodziliśmy przypadający na 10 października Dzień Drzewa, którego ideą jest propagowanie sadzenia i pielęgnacji drzew oraz zwiększenie świadomości ekologicznej. Przedszkolaki wykorzystując piękną pogodę i spacery oddychały świeżym powietrzem i przytulały się do drzew w ramach podziękowania za nieocenioną rolę drzew w życiu codziennym oraz w kształtowaniu klimatu na Ziemi. Każdy przedszkolak otrzymał mini atlas drzew, który pozwoli mu na zbieranie, wklejanie i poznawanie popularnych drzew liściastych 🌳🍃🌿🌱🍁🍂
Wycieczka do Wygiełzowa
Dnia 4 października odbyła się wycieczka klas 0- III do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Zajęcia miały na celu zdobycie widomości na temat tradycyjnej krakowskiej biżuterii oraz jej symboliki. Dzieci komponowały i malowały koraliki. Następnie zwiedziliśmy muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół, a najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini. Wycieczka była bardzo ciekawa, pogoda nam dopisała, a wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.
23
Witaminki
- W minionym tygodniu przedszkolaki dowiedziały się jakie witaminy można uzyskać z ogrodu, a jakie z sadu. Pani Jadzia przyniosła do przedszkolnego kącika przyrody warzywa oraz owoce. Wyjaśniła, że tym sposobem. przedszkolaki będą mogły je nie tylko dokładnie obejrzeć, ale także dotknąć, czy powąchać. Przedszkolaki rozpoznawały je za pomocą dotyku, następnie wspólnie segregowaliśmy je na te krajowe oraz importowane. W trakcie zajęć mogły zobaczyć jak każde warzywo i każdy owoc wygląda w środku, jaki ma kolor, czy ma pestki itp. Przedszkolaki poszerzały również wiedzę na temat rodzajów przetworów. W trakcie zabaw przedszkolaki wybrały się do przedszkolnego sklepiku warzywno-owocowego i dokonywały zakupów poprzez nazywanie i opisywanie warzyw czy owoców. W czasie zakupów musiały zwracać uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przekazywanych informacji w ciągu tygodnia. Zapytane potrafiły bezbłędnie odpowiedzieć na pytania. Przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne różnymi technikami, w skład którego wchodził: klej, cukier, farby, bibuła, papier kolorowy itp.
Nie możemy pominąć tematu jakim jest kodowanie w przedszkolu, które w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym powodzeniem już u najmniejszych przedszkolaków. Dzięki tej metodzie dziecko uczy się eksperymentować, doświadczać, działać oraz uczy się logicznego i twórczego myślenia, obserwacji i dedukcji, planowania, współpracy, samodzielności czy analizowania.
Dzień Chłopaka
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Pięknie złożyły życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy zostali też obdarowani medalami oraz opaskami Super bohatera przez Panią Jadzię i Kasię. Dzień ten był pełen wrażeń, jak i radość i i wspaniałej zabawy.
3
Pani Jesień
Dzisiaj odwiedziła nas najpiękniejsza pora roku „Pani Jesień”, gdyż kalendarzowa przypada na 23 września.
Dzień ten obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które przedszkolaki przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Dzieci poznały dary jesieni, przyporządkowywały je, przeliczały zbiory, odgadywały zagadki. Przygotowaliśmy wspólnie kącik jesienny.
Na dzisiejszych zajęciach nie zabrakło sensoplastyki, która zachęcała dzieci do współpracy.
Na zakończenie każdy przedszkolak wykonał piękną pracę plastyczną związaną z jesienią-grzybka.
Olimpiada frekwencji
21 września cała brać uczniowska zaliczyła udział w OLMPIADZIE FREKWENCJI. Zapowiedź atrakcji, jakie miały się odbyć tego dnia wywoływały niezwykła radość u wszystkich uczniów.
Połączono naukę i radosną zabawę. Dzień uczniowie zaczęli od wizyty w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, w jego ogrodach z widokiem na Wawel. Następnie zwiedzili Muzeum i wzięli udział w warsztatach plastycznych. Najmłodsi uczniowie poznali motywy naskalnych malunków prehistorycznych i sami spróbowali je odwzorować – wyszły pięknie. Kolejna grupa miała możliwość samodzielnie ozdobić sobie płócienne torby starożytnymi egipskimi motywami – praktycznie i efektownie. Trzecia grupa wzięła udział w warsztatach garncarskich sprzed epoki koła garncarskiego. Kiedy ręce poszły w ruch, u niektórych usta zamilkły, a wszyscy poznali w praktyce zasadę, ze nie święci lepią garnki. Pełne emocji przedpołudnie zakończyło się pysznym obiadem, podczas którego emocje rosły, bo wszyscy wiedzieli, że po południu oddadzą się radosnej zabawie w parku trampolin Gojump i nie zawiedli się. Zabawa była przednia, co udowadniały uśmiechy uczestników OLIMPIADY FREKWENCJI.
22
Informacja od Rady Rodziców
Rada Rodziców w składzie
Przewodnicząca – Katarzyna Żaba
Zastępca Przewodniczącej – Marzena Marszałek
Skarbnik – Kinga Przydział
ustaliła składkę na Komitet Rodzicielski w wysokości 40 zł na pierwsze dziecko oraz 35 zł na drugie i kolejne dziecko.
Wpłat można dokonywać:
- u wychowawców klasy,
- w sekretariacie szkoły,
- bezpośrednio u członków Rady Rodziców.
Jedna wpłata, potrzeb wiele
A więc razem przyjaciele!!!
Każdy wpłaci, coś dorzuci
Wszystko do dzieciaków wróci!
Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!!!!
Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września. To w tym dniu przedszkolaki obchodzą swoje święto, które zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto dzisiaj. Dzieci spotkały się w sali przedszkolnej specjalnie przygotowanej do uroczystości i rozpoczęły świętowanie od odśpiewania wspólnych piosenek, a następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy i tańców. Radość, śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.
Każdy przedszkolak dostał mały słodki upominek.
Dyrektor Magdalena Szlachta oraz całe grono pedagogiczne życzy wszystkim przedszkolakom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”- J. Korczak.
Jadwiga Salawa
Regulamin wyjazdów na basen
Szanowni Rodzice prosimy o zapoznanie się z aktualnym regulaminem wyjazdów na basen dostępnym w zakładce Dokumenty do pobrania.
Turniej wiedzy pożarniczej
W piątek w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym wzięli uczniowie klas VII i VIII.
Eliminacje szkolne wyłoniły przedstawiciela - Nikodema Srebnickiego ,który reprezentował naszą szkołę w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Sułoszowej.
1
Lekcja demokracji
Wszyscy uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli 17 września w LEKCJI DEMOKRACJI przygotowanej przez panią Renatę Korzeniowską. Uczniowie starszych klas poznawali już na lekcjach historii dzieje demokracji, młodsi świadomie po raz pierwszy spotkali się nią w czasie tej nietypowej lekcji.Na początek było kilka wiadomości historycznych przedstawionych w formie prezentacji multimedialnej. Potem młodzi obywatele uczyli się wyrażać swoją aprobatę i dezaprobatę w czasie wieców, które są charakterystyczne dla wolności słowa gwarantowanej w ustroju demokratycznym. Podzieleni na grupy wiekowe, uczniowie zajęli się opracowywaniem planów na przyszłość kraju, rodzinnej wsi, szkoły w duchu demokratycznym. Wszystkie pomysły zyskały aprobatę wyrażoną gromkimi oklaskami. Na koniec wszyscy wzięli udział w referendum, jednej z form demokracji bezpośredniej. Większość stwierdziła, że rodzice powinni mniej pracować, by mieć dla dzieci więcej czasu, a wakacje dla przyjemności i odpoczynku uczniów powinny trwać dłużej.
Archiwum Aktualności